Wprowadzenie

Zakwaterowanie

Wyżywienie

Zimowy wypoczynek

Wypoczynek latem

Relaks

Propozycje wycieczek

Fotogaleria

Cennik

Kontakty

Odnośniki

 

Propozycje wycieczek

 

 

Wieża widokowa Biskupská kupa (890 m n.p.m.)

Zbudowana z kamienia w 1898 r. z okazji 50 - lecia panowania cesarza Fraciszka Józefa I. Jest wysoka 18 m i najstarsza w Jesionikach. Stoi w miejscu drewnianej wieży widokowej z roku 1890, w której była umieszczona w roku 1896 pierwsza filia urzędu pocztowego na terenie Moraw. Od roku 1996 po rekonstrukcji jest udostępniona dla zwiedzających. W pobliżu znajduje się przej¶cie graniczne. Więcej na www.rozhlednabiskupskakupa.cz.

 

 

 

 

 

Rejvíz

O¶rodek rekreacyjno - turystyczny oddalony jest 10 km od arealu. Mieszczą się tu największe wyżej położone torfowiska na Morawach. Najbardziej znane to Velké mechové jezírko mające ponad 7000 lat. Prowadzi przez nie ¶cieżka turystyczna. Dminantę Rejvízu tworzą ruiny ¶redniowiecznego grodu Koberątejn.

 

 

 

 

 

Zlatorudné mlýny i dolina Ztracených ątol

¦redniowieczny skansen górniczy z funkcyjnymi eksponatami, które przpominają okres największego rozkwitu miasta Zlaté Hory połączonego z wydobyciem złota. Górska dolina z kołami wodnymi zbudowanymi prostopadle do zbocza góry tworzy czarujący zakątek stwarzający wrażenie, iż tu zatrzymał się czas. ¦cieżka nauczająca prowadzi do miejsca, gdzie 'woda płynie pod górkę'.

 

 

 

 

Muzeum miejskie Zlaté Hory

Ekspozycja dotycząca historii górnictwa, miasta i procesów z czarownicami w 17. wieku.

 

Nauczająca ¶cieżka górnicza

Rozpoczyna się i kończy koło Muzeum. Zaznajamia zwiedzających z historią wydobywania kruszców w 13. wieku. W muzeum można zamówić przewodnika.

 

Ko¶ciółek ¶w. Rocha

Zbudowany został w 1666 roku jako symbol ochrony przed zarazą. W styczniu 1779 roku doszło tu do bitwy pomiędzy austriackimi i pruskimi wojskami. We wnętrzu ko¶ciółka dochował się fresk przedstawiający położenie wrogich wojsk.

 

Ruiny grodu Edelątejn

Ruiny leżą na półocnej stronie Příčné hory. To jeden z największych ¶redniowiecznych grodów ¦ląska.Był grodem warownym strzegącym kopalni złota. Złoto i zasiedlanie terenów przez biskupów wrocławskich z jednej strony a książętami morawskimi z drugiej stworzyło granicę i miejsce częstych sporów między tymi krajami.

 

Ruiny grodu Leuchtenątejn (Světelný hrad)

Na północnym zboczu Biskupské kupy leżą ruiny mniejszego grodu warownego Leuchtenątejn. Został zbudowany prawdopodobnie w 2. połowie 13. wieku. Swoim położeniem i swą nazwą sugeruje, iż warował przed zbliżającym się niebezpieczeństwem i bronił granic, ¶cieżek i kopalni złota.

 

Ondřejovice oraz dolina Javorné

Resztki budowli, w których znajdowały się tzw. Latzdorfské ľelezárny (huty żeleza) w latach 1800 - 1918. Produkowana tutaj bardzo jako¶ciowa blacha wykorzystywana była do pokrywania dachów w całej Europie.

 

Ko¶ciół Panny Marie Pomocné (Maria Hilfe Kirche)

Ko¶ciół mie¶ci się na wschodnim zboczu góry Příčná. Jest ulubionym miejscem pielgrzymek. Jego powstanie połączone jest z wydarzeniem z okresu wojny trzydziestoletniej. Więcej informacji na www.marialhilf.hyperlink.cz.

 

Inne ciekawostki:

- Muzeum veteránů v České Vsi

- jaskinie Na ©pičáku

- jaskinie Na Pomezí

- zámek Jánský Vrch v Javorníku

- strzelnica sportowa v Jeseníku

 

 

 

 

 

 
 
 
  www.zlatehory.info
  Ubytování v ČR => Jeseník
 
  Katalog ubytování hotely, penziony, ,motely, pensiony
  nekuracke restaurace
  CZIN.eu